مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان: زنجان در حوزه صنایع‌دستی سرآمد بسیار از استانها است

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان: زنجان در حوزه صنایع‌دستی سرآمد بسیار از استانها است
مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان زنجان گفت: زنجان در حوزه صنایع‌دستی و صنایع غذایی مانند آش زنجان، سرآمد بسیاری از استان‌ها است.

سعید صفوی شامگاه پنجشنبه در نشست تخصصی و آئین افتتاحیه انستیتو شهر خلاق استان زنجان به ظرفیت‌های استان در راستای ایجاد شهر خلاق اشاره کرد و گفت: استان زنجان پتانسیل بالقوه‌ای در حوزه صنایع‌دستی و صنایع غذایی دارد.

وی اظهار داشت: این استان چندین بار میزان جشنواره غذای کشورهای اکو بوده و کارگاه‌های فعال متعددی در زمینه تولید چاقو، مس، ظروف نقره و ملیله در این استان فعال هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان گفت: از چند سال گذشته تلاش بر این بود که مقدمات عملیاتی شدن و بسترسازی پیوستن استان را به شبکه شهرهای خلاق زنجان را آغاز کنیم و امروز با افتتاح این مجموعه می‌توانیم موثرتر از قبل در این زمینه گام برداریم.

صفوی تاکید کرد: استان زنجان می‌تواند در دو رکن از ارکان هفت‌گانه سازمان یونسکو در زمینه شهر خلاق پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

وی افزود: همه ما باید تلاش کنیم و از این ظرفیت‌های موجود استان مانند گردشگری، صنایع‌دستی، صنایع غذایی، ابنیه تاریخی و … در راستای پیشرفت شهر و استان بهره لازم را ببریم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان ابراز داشت: استان زنجان زادگاه بسیاری از اندیشمندان و فیلسوفان مطرح دنیا و دارای کهن‌ترین صنایع نساجی در ۲۴۰۰ سال گذشته و معماری اصیل و فرهنگی مانند رختشویخانه است.

صفوی افزود: صنایع فلزی متعددی در این شهرتولید و عرضه می‌شود و زنجان به نوعی شهر جهانی صنایع‌دستی فلزی است.

وی تصریح کرد: ۵۵ رشته از ۳۰۰ رشته حوزه فلزات در زنجان مشغول فعالیت هستند و در این راستا می‌توانیم با کمک متخصصان این حوزه به سمتی حرکت کنیم که شهر زنجان بعد از چهار شهر موجود در مجموعه شهر خلاق، به عنوان پنجمین شهر به ثبت یونسکو برسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان گفت: شهر زنجان شهر جشنواره غذاها است و یکی از شاخص‌ترین این جشنواره‌ها، جشنواره آش محلی و ایرانی استان زنجان است که به ثبت ملی نیز رسیده است.

صفوی یاد آورشد: زنجان در حوزه صنایع‌دستی و صنایع غذایی مانند آش زنجان، سرآمد بسیاری از استان‌ها است.لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید