استاد کریم شعبانی

استاد کریم شعبانی

استاد کریم شعبانی:

کریم شعبانی، متولد ۱۳۴۰ در زنجان ، یکی از بنیانگذاران ساخت چاقو های هنری در زنجان و دارنده نشان درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (معادل مدرک دکتری) است. او از پنج سالگی وارد این صنعت شده و نزد اساتید چون علی حسین حاتمی و ایوب رستمی این حرفه را آموخته و از سن ۱۴ سالگی به عنوان یک چاقو ساز حرفه‌ای وارد بازار کار شده است.

 

چاقو سازی یکی از صنایع دستی بومی استان زنجان است که با استفاده از استیل، فولاد، استیل فولاد، آهن، برنج، شاخ گوزن، شاخ گاو، استخوان گاو و …. در انواع مختلف بزرگ و کوچک ساخته و پرداخته می شوند. ظرافت چاقوی زنجان به علت استفاده از مصالح مرغوب و همچنین شکیل بودن از نظر تناسب منطقی در ابعاد تیغه، دسته و غلاف آن می‌باشد که همگی نشانه زبر دستی و تبحر استادان چاقوساز زنجانی ست.

 

 قدیمی ‌ترین چاقوی یافت شده در ایران ، متعلق به مردان نمکی زنجان و مربوط به ۲هزار و۴۰۰سال پیش و دوره هخامنشیان است.

چاقوساز زنجانی نشان درجه یک هنر دریافت کرد:

کریم شعبانی، از صنعتگران هنرمند زنجانی و سازنده چاقو های هنری موفق به دریافت نشان درجه یک هنر شد.

 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان روز پنجشنبه ۱۳ شهریور گفت: نشان درجه یک هنری که معادل مدرک دکتری است از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استاد کریم شعبانی سازنده چاقو های هنری اعطا شد.

 

پیش از این تنها یک نفر از هنرمندان زنجانی در حوزه صنایع دستی در رشته ملیله موفق به دریافت نشان درجه یک هنری شده بود. این نشان توسط شورای ارزشیابی هنرمندان بر اساس تجربه و فعالیت تخصصی و حرفه‌ای استاد شعبانی و با تکیه بر تواناییهای هنری او در زمینه چاقو سازی اعطا شده است.

 لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید